Przejdź do treści
slajd1
slajd2
slajd3
slajd4
slajd5
Przejdź do stopki

Aktualności

Aktualności

Treść

Dnia 5 kwietnia 2023r. w asyście lazurowego nieba, uczniowie klas 4, 5, 6 i 8 zwiedzili elektrownię wodną w Niedzicy oraz ruiny zamku w Czorsztynie.

 

Program wycieczki przewidywał spacer po koronie zapory wodnej na Zalewie Czorsztyńskim, zwiedzanie z przewodnikiem wnętrza elektrowni wodnej, wewnętrznego balkonu widokowego, hali maszyn, hali generatorów, galerii  kontrolno-pomiarowej, korony zapory głównej, a także podziemnego tunelu 50 m pod wodą i nasypem zapory. Dowiedzieliśmy się wielu szczegółów technicznych na temat produkcji czystej, zielonej energii elektrycznej. W sali kinowej oglądnęliśmy film dokumentalny na temat budowy zapory.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie. Twierdza należy do jednych z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu. Na jej temat powstało wiele legend. Ponoć złoto, kosztowności i drogie kamienie zdobyte przez zbójników czy rycerzy znajdują się w podziemiach tego zamku. Budowla ta została wzniesiona w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jako warownia graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca. Z tarasu widokowego ruin zamku podziwialiśmy malowniczo położone Jezioro Czorsztyńskie. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń, stała się inspiracją do zwiedzania lokalnych atrakcji naszego regionu.

80549