Aktualności

Treść

17 marca obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Uczniowie ubrali się na zielono, a Samorząd Uczniowski przygotował plakat z informacjami o Świętym oraz ramkę na zdjecia.

Trochę historii...
Święty Patryk przyszedł na świat prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. Gdy był młodym chłopakiem, został porwany i sprzedany do niewoli, w wyniku czego trafił do Irlandii. Pracował tam jako pasterz, a po sześciu latach udało mu się uciec i dostać do Galii. Przyjął święcenia kapłańskie i choć chciał wracać do ojczyzny, to we śnie usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i ewangelizował jej mieszkańców. W wyniku jego pracy misyjnej większa część wyspy nawróciła się na chrześcijaństwo, a w Irlandii zaczęła być powadzona zorganizowana forma działalności kościelnej. Prawdopodobnie Patryk zmarł w 461 roku, a 17 marca, kiedy obchodzimy Dzień Świętego Patryka, to przypuszczalna data jego śmierci.

Święty Patryk to patron Irlandii i Nigerii. Z okazji Dnia Świętego Patryka nie tylko w Irlandii organizowane są huczne parady.

Z Dniem Świętego Patryka słusznie kojarzy się kolor zielony. To narodowa barwa Irlandii, która nie tylko nawiązuje do krajobrazu wyspy, ale także symbolizuje koniczynę, którą przypisuje się według tradycji św. Patrykowi. Trójlistną koniczynę – shamrock według legendy św. Patryk użył do zobrazowania istoty Trójcy Świętej, obecnie stała się nieodłącznym elementem kultury świeckiej. Jest też symbolem mającym przynieść szczęście i pomyślność.

W Dzień Świętego Patryka na zielono barwi się też rzeki - i to nie tylko w Irlandii.