Witamy na stronie Szkoły Podstawowej im. ks.prof. Józefa Tischnera w Ochotnicy Dolnej

 

Dyrektor Maria Tylecka

 

 Żywa lekcja historii

12 stycznia 2015 r. Agencja Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia zaprezentowała w naszej szkole spektakl „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego” w formie tzw. żywej lekcji historii. Przedstawienie obejrzeli wszyscy uczniowie klas 1-6.


Grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała najważniejsze wydarzenia za panowania dynastii Piastów. Widzowie byli świadkami, m.in. chrztu Mieszka I, walki wojów podczas bitwy pod Cedynią, najazdu czeskiego księcia Brzetysława. Mimo powagi tematu na sali często rozbrzmiewał śmiech, bo język wojów był cięty, a ich dialogi pełne humoru. Sporo emocji dostarczyła walka na miecze i wzięcie do niewoli niektórych widzów. Uczniowie zapamiętywali daty ważnych wydarzeń, powtarzając krótkie wierszyki.

 

Na końcu odbył się quiz, którego pytania dotyczyły obejrzanej lekcji. Za trafne odpowiedzi uczniowie otrzymywali nagrodę w postaci denarów Chrobrego wybijanych na oczach widzów. Po pokazie oglądający mogli podejść i obejrzeć wszystkie przedmioty z prastarej Polski (skrzynie, rogi, skóry), a także przymierzyć zbroje, nałożyć kolczugi czy hełmy.

 

Ta żywa lekcja historii bardzo podobała się uczniom naszej szkoły.

 

Autor tekstu i zdjęć
Wojciech Jurkowski

Czytany 1252 razy

Skomentuj


Nauczyciele

Obsługa

Znajdź nas na Facebooku

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. ks.prof. Józefa Tischnera w Ochotnicy Dolnej
Os. Skrodne 240
34-452 Ochotnica Dolna
tel/fax: (18) 262-46-78
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.skrodne.ochotnica.pl